Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİlere hızlı destek
21 Mayıs son gün!

KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, Covid19 salgınından etkilenen sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini, istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamak amacıyla destekleneceklerini söyledi.
KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” kapsamında Sermaye Desteği sağlanacağını aktardı.
KOSGEB Müdürü Işık, ‘’Öncelikli imalat sektörlerindeki Mikro işletmelere 30 bin liraya kadar, küçük işletmelere ise 75 bin liraya kadar Sermaye Desteği verilecektir. Başvuru kriterlerini sağlayan mikro ve küçük işletmeler, www.kosgeb.gov.tr adresindeki ‘E-Hizmetler’ menüsünden ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu’ alt menüsünü seçerek, en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar online başvuru yapabilecektir’’ dedi.
Işık, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmelerin, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmaları gerektiğini, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi kayıtlarına göre Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Sermaye Desteği başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen işletmeler için başvuruyu takiben ödeme işlemlerinin başlatılacağını bildirdi.
Işık, ‘’Başvuru yapan işletmelerin öncelikle 2020’de 2019’a kıyasla yüzde 25 gelir kaybına uğrama veya nakit akışı bozulma durumuna bakılacaktır. 2020 yılı Ocak ayından Mayıs ayı sonuna, yani ilk normalleşme dönemine kadar geçen zamandaki toplam gelir, 2019’un aynı dönemindeki geliri ile mukayese edilerek her işletmenin gelir kaybı oranı hesaplanacaktır.
Gelir kaybı oranının hesaplanmasında, işletmelerin Gelir İdaresi Başkanlığında kayıtlı 2020 ve 2019 yılları ilk 5 aylık KDV beyannameleri dikkate alınacaktır. Kapsama giren ve 2020 yılı Mart ayı istihdamını koruyan işletmeler, geri ödemeli bu destekten faizsiz olarak yararlanabileceklerdir. Programdan yararlanan İşletmeler, Sermaye Desteği geri ödemesini 3 yıl ödemesiz dönemden sonra, 2024 yılından itibaren 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte toplam 5 yıl vade de yapacaklardır. İşletmelere ödemeler; Mart, Nisan ve Mayıs ayları için 3 taksitte yapılacaktır. Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır. 2019 yılında asgari 75 bin TL net satış hasılatı olan ve 2019 yılı ilk 5 aylık geliri ile 2020 yılı ilk 5 aylık geliri mukayese edildiğinde asgari %25 azalış olan MKİ’ler birinci bileşenden yararlanabilir. Burada gelir değeri olarak; Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanından çekilecek aylık KDV Beyannamelerindeki teslim ve hizmetler tutarı esas alınır. İkinci Bileşende bu koşul aranmaz. Mikro işletmelere ödenebilecek desteğin üst limiti; ödemeye esas her bir ay için 10.000.-TL olmak üzere toplam 30 bin TL’dir. Küçük işletmelere ödenebilecek desteğin üst limiti; ödemeye esas her bir ay için 25 bin TL olmak üzere toplam 75.000.- TL’dir. İkinci bileşenden yararlanacak yenilikçi genç MKİ’ler için toplam destek üst limiti tutarlarına bu programın uygulama esaslarında belirtilen gider türleri için 25.000.- TL eklenir ve toplam destek üst limiti 55 bin TL ve 100 bin TL olarak uygulanır. Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir’’ ifadelerini kullandı.
YAŞAR ÖZER

Yorumlar