Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli , Türk siyasi tarihinde "post-modern darbe" olarak kayıtlara geçen 28 Şubat 1997'deki MGK'nın üzerinden 24 yıl geçtiğine değinerek, 28 Şubat Darbesinin her zaman öfke ve nefretle anılacağına vurgu aptı.
‘28 Şubat nefretle anılacak’

Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli 28 Şubat post-modern darbesinin üzerinden tam 24 yıl geçtiğini belirterek, “Bütün darbeler gibi 28 Şubat da bir mühendislik projesidir ve toplumu, siyaseti, idareyi, inancı, ticareti, ekonomiyi, yargıyı, eğitimi, kısacası hayatın tüm alanlarını dizayn etmeyi hedeflemiştir. Emperyalist güdümlü darbenin buruk, kahredici hatıralarını unutmadık, unutturmayacağız” dedi.
Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli , Türk siyasi tarihinde "post-modern darbe" olarak kayıtlara geçen 28 Şubat 1997'deki MGK'nın üzerinden 24 yıl geçtiğine değinerek, 28 Şubat Darbesinin her zaman öfke ve nefretle anılacağına vurgu aptı.
Şube Başkanı Şerefli “28 Şubat, milletin değerlerine göre siyaset yapılmasına ve bağımsız politikalar belirleme iradesine, toplumun inancını yaşama hakkına, ekonomik sistemin yağma düzeninden kurtarılması sistemine, insanca yaşama standartlarının oluşturulması gayretine karşı siyasi, ekonomik ve sosyal ayrıcalıklar sahibi hegemonik güçlerin müesses nizamı koruma amacıyla gerçekleştirdiği bir darbedir” dedi.
O gün, milletimizin binyıl boyunca tarihe ve nesiller boyu ruhumuza kök salmış yerli ve millî değerlerine açıktan savaş açıldığını hatırlatan Şerefli şöyle devam etti:
"İhanet şebekesi, asker, yargı, siyaset, medya, iş çevreleri ve kimi sözde sivil toplum kuruluşlarındaki iş birlikçileri ile bir dizi yasa dışı ve gayrimeşru uygulamayı zorbaca dayattı. İnsanlık dışı uygulamalarıyla hafızalara kazınan o kerih süreçte millet iradesinin özgür seçimle iktidara getirdiği hükûmetin yürütme hakkı gasp edildi. Demokrasi yara aldı, ifade özgürlüğü ayaklar altına alındı, ekonomi çökertildi, bankalar hortumlandı, hazine soyuldu. Milyonlarca insanımız inanç ve düşüncelerinden dolayı fişlendi, hakarete uğradı, işine son verildi, her bakımdan mağdur edildi. Brifinglere göre karar veren yargı, talimata göre manşet atan medya, içinde kimi sendikaların da bulunduğu güya sivil toplum kuruluşları, millî iradeye kurulan komplonun destekçisi ve suç ortağı oldular.”
Eğitimi tek bir ideolojinin dayanağı hâline getirmek, başörtüsü yasağı ve zorbalıkların dönemin en yıkıcı uygulamalarından bazıları olduğunu aktaran Şerefli, “Üniversitelerde başörtülü kızlarımız ikna odalarına alınmış, turnikelerden geri çevrilmiş, eğitim hakları gasp edilmiştir. Sürecin zorbalıklarına karşı duran sivil toplum kuruluşları kapatılmış, Kur’an kursları ve vakıfların faaliyetleri yasaklanmıştır. Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitime geçilmiş, düşmanca tavır takınılan imam hatiplerin orta kısımları kapatılmış, katsayı uygulaması getirilerek imam hatip liseleriyle birlikte meslek okullarının da önü kesilmiş; gençlerimiz mesnetsiz bir şekilde mesleksiz bırakılmak istenmiştir.28 Şubat, ülkemizin insan hakları, düşünce ve demokrasi tarihinde kara bir lekedir” ifadelerini kullandı.
HABER MERKEZİ

Yorumlar