AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Akdağmadeni Bahçecik Barajı yapım işini sözleşmenin yüklenici firma ile imzalandığını söyledi.
Bahçecik barajı yeniden

AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Akdağmadeni Bahçecik Barajı’nda inşaat çalışmalarının yeniden başlayacağını belirterek, bölgedeki tarım alanlarının sulanacağını söyledi.
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Akdağmadeni Bahçecik Barajı yapım işini sözleşmenin yüklenici firma ile imzalandığını söyledi.
İnşaat yeniden başlayacak
Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta boşa akan suların tarıma kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
Yozgat’ı ilgilendiren yatırım ve projeleri yakından takip ve ilgili kurumlarla diyalog halinde bulunan Milletvekili Başer, Akdağmadeni Bahçecik Barajı müjdesini verdi. Bölgenin sulu tarıma geçmesinde öneme sahip Bahçecik Barajı’nda sözleşme imzalandığını aktaran Milletvekili Başer, baraj inşaatının yeniden başlayacağını kaydetti.
Bölgeyi sulayacak
Milletvekili Başer, “Barajımız, Akdağmadeni Sağıroğlu Köyüne 1,5 km mesafede bulunmaktadır. Barajımızın temelden yüksekliği 70 metre, sulama sahası 8000 dektar, depolama hacmi 33,24 milyon m3 tür. Akdağmadeni, Kadışehri ve Saraykent ilçelerimizin topraklarını bereketlendirecek, tarımsal üretime büyük katkı sunacak Barajımız tamamlandığında Akdağmadeni Sağıroğlu, Tarhana, Kadışehri İlçesi Derbent, Buzluk, Çepni, Yakacık, Yanık, Kemalli, Vasfibey, Üçağaç, Gümüşdiğin, Kıyılı, Yangı, Kabalı, Örencik Köyleri ile Saraykent İlçesinin Çiçeklihöyüğü, Kesikköprü, Çiçekli ve İzibüyük köyleri sulanacaktır. Barajımız Akdağmadeni, Kadışehri, Saraykent ilçelerimiz ile Yozgat’ımıza hayırlı olsun” dedi.
Sular boşa akmıyor
Tarım alanında Yozgat’ta su konusunda ciddi sıkıntıların olduğuna değinin Milletvekili Başer, “Yozgat esasında su fakiri olan bir il. Bizim büyük ırmaklarımız, büyük göllerimiz, barajlarımız yok. Suyun önünü tutarak ve orada su toplayarak oradan Yozgat’a bir fayda sağlamaya gayret ediyoruz. Hükümetlerimiz döneminde Yozgat’ımızın boşa akan sularının tamamını Yozgatlının arazisine döndürmek ve hayrına çevirmek için önemli adımlar attık” ifadelerini kullandı.
Sulu tarıma geçiş
AK Parti Yozgat Milletvekili Başer, il genelinde devam eden gölet ve barajların tamamlanması ile bazı bölgelerde sulu tarıma geçileceğine vurgu yaparak, sulu tarımın da üretimi daha da artıracağını vurguladı.
Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Başer, AK Parti İktidarları döneminde bir damla su kaynağının dahi değerlendirilerek gölete ya da baraja dönüştürüldüğünü ifade etti.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar