Ramazan öncesi uygun ete talep arttı, üretim 2 katına çıktı.
ESK üretimini artırdı

Yozgat’ta Ramazan ayı dolayısıyla Et ve Süt Kurumu’nda ete yoğun talep gösterildi.
Et ve Süt Kurumu’nda kıymanın 37, kuşbaşının 40 ve bifteğin 49 liradan satılmasıyla yoğunluk oluşmaya başlarken, üretim de 2 katına çıkarıldı.
Yozgat’ta Ramazan ayı ile birlikte çarşı pazar hareketliliği yaşanmaya başladı. Ramazan ayı dolayısıyla et almak isteyen vatandaşlar günün erken saatlerinde kentte bulunan, uygun fiyata satışı yapılan et ve süt kurumunda yoğunluk oluşturmaya başladı. Günlük üretimin 1,5 -2 ton kırmızı et olduğu Et ve Süt Kurumu’nda yoğunluk ve talep nedeniyle üretimin 2 katına çıktığı aktarıldı. Et ürünlerinin piyasa şartlarına göre uygun ve hijyen olduğu gerekçesiyle etlerini kurumdan almak isteyen vatandaşlar, erken saatlerden itibaren satış mağazasının önünde yoğunluk oluşturdu.
Piyasaya göre et ürünlerinin daha hijyen ve uygun satıldığını belirten Et ve Süt Kurumu Müdürü Alpaslan Kılıç, “Ramazan ayından dolayı her sene olduğu gibi çok fazla talep oluyor. Taleplere karşılık verebilmek adına, vatandaşımızı mağdur etmemek adına gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Piyasa ürünü daha hijyenik ve daha uygun şartlarda sunmak için çalışıyoruz. Bizim ürünler piyasaya göre daha uygun olduğundan dolayı yetiştirmekte zorlandığımız miktarlarda talep oluyor. Kıymayı 37 TL’den Kuşbaşı 40 ve bifteği 49 liradan piyasaya sunuyoruz” dedi.
Kılıç, bir ton kıyma, 400 kilogram kuşbaşı, 300 kilogram biftek, 100 kilogram pirzola satışı yapıldığını dile getirerek, bir vatandaşa 5 kilograma kadar kıyma, 3 kilograma kadar kuşbaşı satışının yapıldığını kaydetti.
Kılıç ayrıca tüm tavuk, tavuk gövde, kalçalı but, bütün göğüs, bütün but, bonfile, pirzola. baget, kanat satışlarının da yapıldığını ifade etti.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar