Fırtına çatıları uçurdu, çok sayıda araca hasar verdi
Faturası ağır oldu

Yozgat’ta etkili olan fırtına çatıları uçurdu, çok sayıda araca hasar verdi.
Yozgat'ta etkili olan şiddetli fırtına sonucu çok sayıda binanın çatısı uçarken 25’e yakın araçta hasar oluştu.
Yozgat’ta önceki gün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle Akdağmadeni ilçesinde 5, Sorgun İlçesinde 1, Sarıkaya ilçesinde 1 olmak üzere 7 ayrı apartmanın çatısı uçtu.
Çatıdan kopan parçalar apartman önünde park halinde bulunan 25 araca hasar verdi.
Yozgat Valisi Ziya Polat olay sonrası hasarın en fazla olduğu Akdağmadeni ilçesinde incelemelerde bulundu. Vali Ziya Polat, en büyük tesellinin can kaybı olmadığını söyledi. Vali Polat, şiddetli fırtına sonrası Akdağmadeni ilçesinde çok sayıda çatının uçtuğunu ve 25’e yakın araçta maddi hasar oluştuğunu da dile getirdi.
Vali Polat yaptığı açıklamada “Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Çok şükür yaralı ve can kaybımız yok. Devletimizin tüm imkanlarıyla vatandaşımızın hizmetindeyiz” dedi.
Bölgede AFAD ve belediye ekipleri, hasar tespit ve temizlik çalışması başlattı.
HASAR BÜYÜK
Akdağmadeni’nde yaşanan şiddetli fırtına ve hortum belirli noktalarda büyük maddi zarara yol açtı.
Seyrantepe Mahallesi Toki Konutlarında birçok bina zarar görürken çatılardan uçan parçalar araçlarda büyük hasar oluşturdu. Ayrıca Sanayi sitesinde de iş yerlerinin çatıları hortum nedeniyle zarar görürken farklı mahallelerde de aynı manzaralar yaşandı. Meydana gelen hortum felaketinin zarar verdiği noktaları tek tek gezip incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Uzm. Dr. Nezih Yalçın ‘’Allah beterinden korusun, akşam saatlerinde kısa bir süre içinde olup biten fırtına ilçemizde bir çok noktaya zarar vermiştir. Tek tesellimiz herhangi bir can kaybımızın olmaması ve yine yaralanan vatandaşımızın olmamasıdır. Ancak ciddi manada maddi ve manevi hasar vardır. Belediye ekiplerimiz hortumun yaşandığı andan itibaren ilçe genelinde zarar gören noktalarda gerekli çalışmaları yaparak güvenlik altına aldı. İlk yaptığımız incelemelerde görüyoruz ki Seyrantepe Mahallesi TOKİ Konutları 3 Bloğunda kronik bir problem haline gelmiş, vatandaşımızın kafasında yapım hatası olduğu şüphesi uyandıran, geçmiş yıllarda defalarca yaşadığımız sıkıntının çok daha fazlasını yaşadık. Çatıların uçması sonucunda ilk belirlemelere göre Seyrantepe Mahallesinde 20 araç ilçemizin farklı noktalarında 5 araç olmak üzere toplam 25 araçta ciddi hasar var. Hortumun iftar saatinde gerçekleşmesi bizler için büyük bir nimet oldu. Vatandaşlarımızın evlerinde olması can kayıplarının da olabileceği büyük felaketin önüne geçti.Gün ağardıktan sonra fırtınanın verdiği zararı daha net göreceğiz. Valiliğimiz , AFAD yetkilileri , Belediyemiz ve İlçe Kaymakamlığı olarak yapılması gereken neyse bir an önce yerine getirip vatandaşlarımızın yarasını saracağız. TOKİ Konutlarımızda yaşayan vatandaşlarımız her yıl benzer sıkıntıları yaşadığı için can ve mal güvenliği açısından endişe içerisindedir. Bir daha böyle felaketlerin yaşanmaması için hızlı bir şekilde Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız, site yöneticilerimiz ve site sakinlerimizle görüşerek kalıcı çözümler üreteceğiz. Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Kadir Gecesi gibi manevi anlamı büyük bir günde ilçemizde böyle felaketlerin tekrar yaşanmamasını diliyorum.’’ dedi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar