Çin’de başlayıp dünya genelinde salgına dönüşen Koronavirüse karşı ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı.
ÖNLEMLER HAT SAFHADA

Halkın toplu bir şekilde bulunduğu ve birlikte kullandığı alanlar ilaçlarla dezenfekte edilirken aynı zamanda halkın sağlığının tehlikeye düşmemesi için çalışmalar artırılarak devam ediyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısı ile şehitlikte düzenlenen programda basın ile bir araya gelen Vali Kadir Çakır ve Belediye Başkanı Celal Köse yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken vatandaşlara uyarılarda da bulundu.
“14 GÜN KURALINA UYALIM”
Şehitlikte düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi programında açıklamalarda bulunan Vali Kadir Çakır,” Özellikle Umre’den ve yurt dışından gelen bütün vatandaşlarımızdan 14 gün boyunca dışarı çıkmamalarını istirham ediyoruz. Dışarı çıkan, şüpheli olan birisine rastlanılması durumunda ALO 184’e ihbar edilsin. Bu bizler için çok önemli bir süreç. Bunu en iyi ve en hafif bir şekilde atlatmak durumundayız. Bu durum hem kul hakkı hem de kanuni bir zorunluluk. Bu anlamda Sağlık Bakanımızın talimatları geliyor. Bu talimatlara harfiyen uyalım. Valilik olarak Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi ve Sağlık İl Müdürlüğümüz ile sürekli toplantı halindeyiz. Çok detaylı açıklama yapmıyoruz belki ama paylaşılması gereken her şeyi paylaşıyoruz. Biz Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız talimatları harfiyen yerine getiriyoruz. Bunun dışında da toplu alanlar için İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatlar var. Bunun uygulanması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” şeklinde konuştu.
“HER YERİ DEZENFEKTE EDİYORUZ”
Belediye Başkanı Celal Köse ise ilaçlama çalışmaları yaptıklarını ve halkın sağlığı için çalışmalarını dikkatli bir şekilde yürüttüklerini dile getirdi. Köse,” Malum Koronavirüs Çin’de ortaya çıktı ve tüm dünyayı sardı. Türkiye’de de dışarıdan gelen vatandaşlarımızdan dolayı görüldü. Şuanda Sağlık Bakanlığımızın ve devletimizin yetkilileri gerekli önlemleri aldılar. Bizde ilimizde valimizin himayelerinde bizde belediye olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmekteyiz. Toplu ulaşım araçlarımızı, otobüs duraklarımızı, talepte bulunan kurumlarımızı, Sağlık Ocaklarımızı, hastanelerimizi kısacası toplumsal olarak birlikte olunan bütün her yeri ilaçladık. İlaçlamaya devam ediyor. İlaç stoklarımızda sıkıntımız yok. Talep eden her yerde çalışmamız devam ediyor. Halkımızın sağlığı açısından gerekli tedbirleri almaktayız. Kahvehaneler kapatıldı ancak kapanmadan öncede biz ilaçlamaya başlamıştık. Bu alanlara girişler kesinlikle yasak. Bu yasak bittikten sonra hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımızın talimatları sonrasında ilaçlamalarımıza devam edeceğiz” dedi.
KARANTİNAYA UYMAMANIN CEZASI 1 YIL HAPİS
Koronavirüse karşı uygulanan karantina şartlarına harfiyen uyulmalı. Karantinaya uymamak toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Türk Ceza Kanunu'na göre karantinaya uymamanın 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası var. Virüsün yayılmaması için sıkı tedbirler alınıyor. Yurt dışından gelenler 14 günlük karantina sürecine sokuluyor. Ama kimi zaman karantinadan kaçmak isteyenler oluyor. Karantina koşullarına uymamak toplum sağlığını tehdit ediyor. Türk Ceza Kanunu'na göre de suç teşkil ediyor.
Karantinayı reddetme hakkı yok. Çünkü önceliK toplum sağlığı. 195. maddede karantina tedbirlerine uymayan kişilerin 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecekleri öngörülüyor. Tedbire uymamak tek başına yeterlidir. Karantinaya girmek, karantinadan çıkmak ya da birini kaçırmak buraya dahil edilebilir. Karantina aslında cezai müeyyide değil hayati bir tedbirdir.

Yorumlar