Sosyal etkinlikler kapsamında Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrenciler için düzenlenen "Taş Mektep" filmi Sarızeybek Kültür Merkezi Şehit Yılmaz Gündüz Sinema ve Konferans salonunda izletildi.
Taş Mektep filmi duygusal anlar yaşattı

Türkiye'nin ilk liselerinden Kayseri Lisesi'nin 1920-21 tarihlerinde Kurtuluş Savaşı'na katılmak için eğitimlerini yarıda bırakan ve şehit olan 63 lise son sınıf öğrencisinin mücadelesini anlatan sinema filmine Sarıkaya İlçesindeki okul öğrencilerinin ilgisi oldukça büyüktü. Filmi izleyen öğretmen ve öğrenciler gözyaşlarına hakim olamadı.
Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Cüneyt Yoldaş, öğrenciler ile beraber taş mektep filmini izledikten sonra bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada, "Amacımız hem öğrencilerimize sosyal bir aktivite sağlamak hem de bizi biz yapan değerlerimizi, vatanı bize emanet eden atalarımızın verdiği mücadeleyi konu alan filmi izletmekti. O dönemde lise çağındaki çocuklar bile savaşa girmiş, mücadele vermiş. Bu topraklar böyle kazanılmış. Bunun için yapmanız gereken öncelikle kendinize güvenmeniz lazım. Ben kendime inanıyorum ben yaparım ben ederim dedikten sonra inanın başarırsınız. Biz her zaman söylüyoruz bizim için değerler eğitimi ondan sonra bunun üzerine inşa edilmiş akademik başarıdır. Değerleri içselleştirmeyen akademik başarıda ne kadar başarılı olursa olsun hiçbir önem arz etmiyor. Onun için öncelikle değerler noktasında kendimize bazı kazanımlar sunmamız gerekiyor. Demek ki okursak dinlersek korkmamıza gerek yok. Bol bol kitap okuyacağız sınıflarımızda öğretmenlerimizin anlattıklarını dinlersek başarılı oluruz. Bizim için siz değerli öğrencilerimiz çok önemlisiniz. Bu toplum değişirse sizler sayesinde değişecek. Bizim mücadelemiz sizlerde olumlu davranışlar kazandırmak ve bu tip etkinliklerimi zinde artarak devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar